Jízda na skútrech v národním parku a výhružky strážkyni

0
Sněžný skútr KRNAP
Foto: Unsplash/@spencerdavis

Karma je zdarma aneb naše dnešní chování se nám v budoucnu vrátí. Nemusíme být vysokoškolsky vzdělaní ekologové, aby nám bylo jasné, že poškodit vzácnou část našeho přírodního dědictví je snadné, ale navrácení do původního stavu už ne.

V poslední době se opět ve zprávách objevily informace o řidičích skútrů, kteří bez povolení vjíždějí do národního parku a ničí vzácné ekosystémy. Naposledy v KRNAPu, kdy čtyři skútry bez SPZ rozjezdily louky nad Strážným. 

Běžná praxe

Není to nic nového. Na jaře jsou to řidiči “blátotlaček”, kteří se už nemohou dočkat, až se drapáky jejich motocyklu zakousnou do kypré lesní půdy. Na začátku léta houbaři, protože přece houby patří všem, tak proč by brali ohledy na cedule zakazující vstup. Uprostřed léta nájezdy na borůvky. Můžou snad sběrači za to, že ty nejlepší rostou právě v zóně národního parku?

No a na začátku zimy jsou to sněžné skútry. Majitelé už od začátku září netrpělivě čekají na sněhovou pokrývku, aby první stopa na chráněné louce byla vykreslena právě jejich lyžinami. A ještě se diví, proč s tím strážní v parku mají takový problém.

Bohužel, naše společnost je přesně taková. Jednání podle hesla “Všechno nám dejte, jen po nás hlavně nic nechtějte!” je v nás zakořeněné a bezohlednost je standard. Hodně lidí je přesvědčených o tom, že mají právo na všechno a povinnosti se jich netýkají. To je ale omyl.

Sněžný skútr KRNAP
Foto: Unsplash/@spencerdavis

Co na to zákon

Zákon hovoří jasně. Pokud vjíždíte do II. nebo III. zóny národního parku, musíte vlastnit doklad prokazující oprávnění k vjezdu. Pokud chcete jet do I. zóny, musíte žádat o výjimku. Může se to zdát nelogické, ale tento zákaz platí pro všechna motorová vozidla včetně elektrických koloběžek, protože dle zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu (silniční zákon), v platném znění, jsou např. motorové koloběžky považovány za motorové vozidlo, neboť motorovým vozidlem se mimo jiné rozumí i nekolejové vozidlo poháněné vlastní pohonnou jednotkou.

Na území naší republiky se nachází čtyři národní parky. Zabírají 1,5 procenta celkové rozlohy země, tedy zhruba 1 182 km2, což přibližně odpovídá velikosti okresu Opava. Na tomto relativně malém prostoru žijí vzácné druhy živočichů a rostlin a jedno projetí pro zábavu může mít pro tyto druhy fatální důsledky.

A co s tím?

Strážci parku vám za podobné jednání mohou dát pokutu v řádech stovek až tisíců korun. O moc víc pravomocí nemají. Pokud tedy chceme zachovat přírodní dědictví i pro další generace, budeme muset začít každý sám u sebe. Není to tak těžké, stačí přemýšlet.

Zdroj: KRNAP, Wikipedia, iDnes

REAGOVAT

Vyplňte komentář
Prosíme, zadejte své jméno