Motosalon 2020: nejnabitější ročník v historii veletrhu

0
Motosalon 2020
Foto: Veletrhy Brno

Jedenáctý ročník mezinárodního veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení Motosalon se letos konal na brněnském výstavišti od 5. do 8. března 2020. Tradiční zahájení motorkářské sezóny navštívilo podle předběžných informací přibližně 55 tisíc návštěvníků. Největší počet lidí dorazil jako vždy v sobotu.

Byl jsem velmi překvapen z obrovské nabídky všech značek, a to i těch, které se dříve neúčastnily. Návštěvníci přijeli z celé republiky i přes varování neúčastnit se hromadných akcí. Motosalon 2020 byl nejlepší za 11 let, kdy jsme se ujali jeho režie,“ zhodnotil veletrh Jiří Kuliš, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno. V tiskovém středisku se akreditovalo 180 novinářů.

Motosalon obsadil haly P a F brněnského výstaviště. Další doprovodné akce spojené s motocykly a motorkářským životním stylem obsadily pavilon Z a okolní volné plochy. Celkem Motosalon zabral 23 tisíc metrů čtverečních. Brněnské výstaviště je jediným areálem v zemi, kde je možné motocyklový veletrh v tomto rozsahu udělat.

Motosalon 2020
Foto: Veletrhy Brno

Veletrhu se zúčastnilo celkem 160 vystavovatelů s téměř 400 značkami. Poprvé v historii překonal počet vystavených motorek, skútrů a čtyřkolek magickou hranici 1000 kusů.  Na Motosalonu vystavovaly všechny velké značky, které působí na českém motocyklovém trhu. Mnozí vystavovatelé zohlednili aktuální trend snižování emisí, u mnoha značek byly vidět elektrické pohony.

Tradičně byla na zahájení zdůrazněna bezpečnost motorkářů, toto téma se prolínalo i doprovodným programem. Nejvíce se skloňovala odpovědnost jezdců, stav silnic a bezpečnostní výbava, například airbagová vesta.

I na letošním veletrhu Motosalon mohli návštěvníci pomocí mobilní aplikace BVV Trade Fairs skenovat QR kódy u jednotlivých motorek, skútrů a čtyřkolek a uložit si do mobilního telefonu produktový list exponátu. Letos měli návštěvníci možnost skenovat QR kódy přes 400 motocyklů, skútrů a čtyřkolek.

Nové doplňkové akce: 100 customů, 40 tisíc burgerů a kaskadérský šampionát

Premiéru na Motosalonu měla soutěž přestaveb Czech Custom Grand Prix. Na start se dostavilo 102 soutěžních přestaveb, tedy originálních upravených motocyklů. Přestavby se prezentovaly v deseti kategoriích. K úrovni soutěže se pochvalně vyjádřili i organizátoři světových soutěží AMD, kteří přijeli z Nizozemí a Anglie. Počtem motorek šlo o největší výstavu tohoto druhu ve střední Evropě.

Pavilon Z obsadil největší český indoorový food festival Burger Arena. Návštěvníci Motosalonu za čtyři dny snědli neuvěřitelných 40 tisíc porcí burgerů, další tisíce porcí vydali dodavatelé dalších pokrmů a nápojů.

Motosalon 2020
Foto: Veletrhy Brno

Poprvé se společně s Motosalonem konalo i mistrovství ČR ve stuntridingu. Prestižní akci do Brna přivezl organizátor ostravského Czech Stunt Day a jeden z nejlepších českých motocyklových kaskadérů Adam Peschel. V závodním programu se představilo víc jak 20 špičkových českých jezdců.

Nový doprovodný program doplnila tradiční Show Arena, kde se představili kaskadéři z Crazy Day, gymkhaneři nebo motocyklový instruktor Míra Lisý. V sobotu do areálu výstaviště dorazili i harleyáři z Harley-Davidson Club Brno.  Návštěvníci ocenili i recesistický sobotní závod motorkářských celebrit na historických padesátkách Jawa Babetta a Jawa Mustang.

Motosalon 2020
Foto: Veletrhy Brno

České motocyklové značky

Po loňském představení projektu BÖHMERLAND 21 byly letos vystaveny dva funkční prototypy, se spalovacím motorem a s elektromotorem. Další česká značka JAWA vystavila jak nové modely vyráběné v tuzemsku, tak retro Jawu 300 vyráběnou v Indii.

Motorkářské osobnosti

Ve čtvrtek 5. března ve 13:30 hodin se uskutečnilo na pódiu v hale F slavnostní zahájení. Šťastnou, a především bezpečnou cestu, popřál Jiří Kuliš, generální ředitel Veletrhů Brno, a další hosté. Ve druhé části zahájení přišli na pódium herci Pavel Liška, Jan Révai, Lukáš Langmajer, dále také Monika Leová, Eva Decastelo a Bára Mottlová. Mnozí z nich jsou na Motosalonu už poněkolikáté a k pódiu dorazili na stylových strojích.

Motocyklem roku 2020 se stala HONDA AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS

Motosalon 2020
Foto: Veletrhy Brno

V sobotu 7. března byly na slavnostním večeru vyhlášeny výsledky ankety Motocykl roku 2020 v České republice. V pěti kategoriích bylo přihlášeno celkem 33 modelů motocyklů od skútrů přes endura, klasiky, naháče až po silniční motorky. Absolutním vítězem ankety se stala HONDA AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS, která bodovala také v kategorii endura vč. cestovních. Honda se dále radovala v kategorii skútry a mopedy se strojem HONDA SH125i a také v kategorii silniční motocykly s modelem HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP. Kategorii klasik vč. chopperů a cruiserů opanoval Harley-Davidson Low Rider® S a kategorii naked bikes vyhrála DUCATI STREETFIGHTER V4S. Anketu Motocykl roku 2020 v České republice vyhlašuje Svaz dovozců automobilů, organizátorem je akciová společnost Veletrhy Brno. Od roku 2015 je anketa spojena s veletrhem Motosalon.

Příští ročník veletrhu Motosalon uspořádá společnost Veletrhy Brno v termínu 4.–7. března v areálu PVA Letňany. Na „domácí půdu“ do Brna se největší motocyklový svátek vrátí v březnu 2022.

Zdroj: Veletrhy Brno

Skútrmagazín hledá externí parťáky

  • Redaktor/ka – novinky ze světa skútrů
  • Reportér/ka – reportáže z akcí, srazů a dalších míst
  • Testování skútrů – nezávislé a odborné testy
  • Cestovatelé – podělte se o vaše cestopisy

V případě zájmu piště na redakce@skutrmagazin.cz

REAGOVAT

Vyplňte komentář
Prosíme, zadejte své jméno