Výběr správných bot je zásadní. Vyplatí se šetřit?

1

Říkáte si, na co speciální boty pro jízdu na skútru? Boty na skútr jsou nepostradatelnou součástí výbavy, kterou není radno podceňovat. Benefitem takových bod je to, že podléhají přísným bezpečnostním kritériím, poskytují maximální ochranu, jsou většinou vyrobeny z prvotřídních materiálů, jsou odolné proti povětrnostním vlivům a navíc vypadají jako běžné kotníkové boty. Z toho důvodu si ani nikdo nevšimne, že jste do práce přijeli na skútru, a ještě k tomu bezpečně. 

Boty pro jízdu na skútru disponují odlehčenou konstrukcí, proto jsou velmi pohodlné i během dne na občasnou chůzi či dokonce řízení automobilu. Díky designům, připomínající klasické kotníkové tenisky nikdo ani nepozná, že se jedná boty, které splňují bezpečnostní nároky díky zpevněným patám a špičkám. Pokud jezdíte ve speciálních moto kalhotách, doporučujeme si je před návštěvou obchodu vzít sebou a boty zkoušet spolu s kalhotami, abyste poznali, zda délka a šířka nohavic vyhovuje právě zvoleným botám. 

Nižší bota, nižší ochrana

Nejčastější zranění při nehodách na jednostopých vozidlech se stávají chodidlům a nohám, proto je dobré aby chodidlo včetně kotníku mělo správnou a pevnou ochranu odolávající nárazu. Moto boty na skútr mají navíc vyšší odolnost vůči benzínu, oleji a disponují protiskluzovými podrážkami díky kterým snáz zvládnete manipulaci s vaším strojem. S ohledem na všechny výše popsané aspekty rozhodně nedoporučujeme jezdit v žabkách, teniskách, sandálech nebo jiných botách určených na běžné nošení, alespoň pokud si vážíte svého zdraví. 

Správné moto boty pro jízdu na skútru začínají ve většině obchodech na hladině cca 2 000 Kč a šplhají až k částkám 5 – 6 000 Kč. Z vlastních zkušeností z naší redakce, kdy jsme na noze měli už kde co, se doporučujeme pohybovat kolem zlatého středu co se ceny týče. Pokud vám na ceně až tak nezáleží, výberem dražích bot většinou nezískáte jen stejnou bodu s logem zvučnějšího výrobce, ale jedná se opravdu o boty z těch nejpříjemnějších a nejkomfortnějších materiálů disponující lepšími ochrannými prvky. 

Pokud se podíváme na dva konkrétní zástupce z nejnižší a nejvyšší ceny, rozdíly určitě najdeme nejen po vizuální stránce. Prvním z nich jsou boty boty značky Ozone s cenovkou 2 500 Kč. Vyrobeny jsou z kombinace kůže (50 %) a nylonu (50 % ), obsahují prodyšnou polyesterovou 3D mesh podšívku, mají zpevněný kotník, patu i špičku a nabízejí certifikaci CE (EN 13634:2017) – evropská norma na ochranu motocyklové obuvi. Více bezpečnostních informací výrobce neposkytuje, takže nejlepší je si boty samozřejmě osobně vyzkoušet. Zda je bota kvalitní a dostatečně bezpečná necháme na individuálním posouzení, ale náš názor je, že jde spíš o boty pro hobby jezdce do nízkých rychlostí někde kolem rybníka. 

Na opačném konci, tedy druhým porovnávaným produktem z vyšší cenové hladiny můžeme vybrat boty značky Alpinestars, konkrétně model J-6 waterproof. Ten je konstruován z kůže a semiše, přičemž disponuje 100% voděodolnou membránou. Boty mají zesílený střední podešev mezi vrchní částí boty a podrážkou pro strukturální sílu a odolnost. Součástí je ergonomický MX kotníkový a patní chránič dvojí hustoty a polstrovaná podšívka pro poskytnutí strategické ochrany celé boty. Tento model je navíc certifikován podle standardu CE 89/686/EEC – CAT 2. Samozřejmostí jsou další prvky podporující vyšší úroveň komfortu a stability, které ale není nutné s ohledem na bezpečnost zmiňovat. Cenovka těchto bot pro jízdu na skútru je 4 790 Kč. 

Finální výběr typu boty a výrobce je na individuálním posouzení a možnostech každého z nás. I levnější moto bota splňující alespoň základní bezpečnostní normy je lepší než kdejaká teniska nedejbože žabka. Šťastný výběr a skútrům zdar. 

1 KOMENTÁŘ

  1. Zdravím,
    o co je horší, nebo nevhodná pevná kožená kotníková pohorka?
    A dá se v ni chodit celý den! Na motovýlety do přírody.

REAGOVAT

Vyplňte komentář
Prosíme, zadejte své jméno