Jezdíte v zimě? Připomeňte si pár dobrých rad

0
Skútr v zimě

Zima. Nepříjemné období. Bohužel nežijeme v takových klimatických podmínkách, abychom mohli bez jakýchkoliv obav jezdit na skútru po celý rok. Je tedy ideální čas připomenout si několik dobrých rad ohledně ježdění v zimě.

Paní zima není vybíravá a je jí celkem jedno, jestli patříte do skupiny lidí, kteří musí každý den na svém skútru vyrazit na silnici, nebo těch, kteří svůj skútr s prvními mrazivými dny uloží do tepla garáže a trpělivě čekají až rozkvetou pampelišky. S jejími nástrahami se musíme potýkat všichni bez rozdílu.

Předvídejte okolnosti

Spousta z nás má naučený zombie start, kdy se tělo po zazvonění budíku přepne do automatického módu a mozek může v klidu dál spát. Pokud ale při zapínání kávovaru koukáte z okna a uvidíte na silnici pod oknem třpytivé hvězdičky, je zřejmé, že obtížná bude už cesta pěšky do garáže.

V tu chvíli opravdu spusťte velící centrum vašeho mozku a zamyslete se nad tím, jestli je vážně nutné vyrazit na silnici na skútru. Koukněte na předpověď. Ráno může svítit slunce, ale odpoledne můžou padat trpaslíci s lucerničkama. Chcete z domu nejen odjet, ale chcete se také v pořádku vrátit.

Když už prostě vyjet musíte, určitě se zaměřte na to, abyste byli vidět. Během zimy totiž řidiči aut s jednostopými vozidly příliš nepočítají. A ranní a odpolední tma vaši viditelnost nezvýší. Nepodceňujte kontrolu předních i zadních světel, a vaše pneu by také neměla být bez vzorku. Rozhodně neuškodí mít reflexní prvky.

Dnešní trh nabízí nepřeberné množství funkčního moto oblečení, které je už reflexními prvky vybaveno. Pokud už ale máte vytvořený citový vztah ke své černé (= neviditelné) bundě, doplňte ji o batoh s reflexními prvky nebo třeba reflexní vestu. Nestojí to svět a může vám to zachránit život.

Skútr v zimě

Projeďte si v duchu trasu, kterou se chystáte jet, a připomeňte si místa, která kloužou i v parném létě. V zimě to bude mnohem horší, a to nemusí ani mrznout. Stačí, že je silnice studená a pneu vašeho skútru také. V důsledku to znamená, že se už nepřitahují, ale spíš odpuzují. Na silnicích se ale nachází ještě další spousta nepříjemných nástrah. Od spadaného listí, přes oslizlé dlažební kostky až po bláto od traktorů. Ale největší nástrahou je určitě voda. Ta potvora dokáže udělat skluzavku i z bílé dělicí čáry.

Zatímco na běžné silnici je to jenom voda, na mostě už je z ní led. V kteroukoliv denní i noční dobu se klidně začne měnit na mlhu. Někdy i na mrznoucí mlhu. Naštěstí jsou dnešní stroje vybaveny všemi možnými systémy, které vám mají pomoci zvládat jízdu, pokud se vyskytnou problémy. Pokud už ale najedete na led, bude to prostě klouzat. Nejsem odborník, ale moje rada pro takový případ zní – zachovejte klid. 

Při jízdě dávejte pozor úplně na všechno

V zatáčkách si dejte na čas, protože přilnavost pneumatik je hodně snížená. Přemýšlejte i za ostatní. Nejen za řidiče aut, ale i za cyklisty a chodce. Řidiči aut si v zimě motorky nehlídají. Je zima. Který blázen by asi tak vyrazil na motorce, že? Chodci a cyklo nadšenci jsou zabalení v čepicích, kapucích, v každé ruce nesou jeden deštník a koukají jen před sebe, kolem sebe už ne.

Pro jízdu v zimě si můžete pořídit pár vychytávek. Jednou ze super věcí je prostředek zabraňující mlžení plexi. Trh nabízí širokou škálu výrobků od obyčejných přes eko-bio až po nanotechnologie. Stačí, že je mlha venku, nepotřebujete ji mít i zevnitř.

Další důležitá věc jsou kvalitní rukavice. Ruce nutně potřebujete mít v teple. Nemůžete je v průběhu cesty rozmrazovat v kapsách a zároveň ovládat plyn. Rukavice se dají pořídit i vyhřívané, které udrží vaše ruce v teple po celou cestu. Dokonce existují výrobky, které umožňují Bluetooth propojení s vaším „smartfónem“ a nastavení teploty, která je pro vás co nejpříjemnější. Pro svůj stroj si můžete vybrat i vyhřívané rukojeti, nebo návleky na řídítka.

V neposlední řadě je také dobré uvažovat o termodece. Na větších skútrech vás sice dobře chrání plasty, ale pouze po dobu jízdy. Když zastavíte na semaforech v dešti, už to taková hitparáda není. Pro tento případ jsou deky ideální. Manipulace s nimi je snadná a nemusíte si ve výtahu z parkoviště do obchodního centra složitě svlékat celý nemok.

Můžete si pořídit takřka cokoli, abyste si svou jízdu zpříjemnili. V každém případě ale v zimě nutnost jízdy důkladně zvažte. 

REAGOVAT

Vyplňte komentář
Prosíme, zadejte své jméno