Dioptrické brýle na moto, aneb čočky nenosím a brýle potřebuji

0
Brýle v helmě
Foto: Pixnio / Michal Jarmoluk

Pokud stejně jako já, patříte do skupiny jezdců, co musí prakticky denně řešit „problémy nás brýlovců“, určitě mi dáte s textem níže za pravdu. Co mám dělat, když moje oční vada neumožňuje nosit kontaktní čočky, nebo jsou mi čočky prostě jen nepříjemné? Jasně, nasnadě je možnost si oči nechat odoperovat a problém vyřešit, ale to není můj případ.

V podstatě jsem za 2 sezóny na motorce vyměnil už 3 helmy (rozumějte typy helem) a ani jedna není optimální.

Otevřená helma

Otevřená helma
Foto: Bonmoto

Začal bych u zkušeností s klasickou otevřenou přilbou s překlopným štítem. Tam je za mě na 100% nejpříjemnější nasazování a sundávání. Jenže…Do helmy za mě hodně fouká a v chladnějším počasí musíte jezdit s kuklou a nebo nějakou maskou. V opačném případě hrozí drobné omrzliny na tlamě. Navíc, dýchání ve studenějším počasí skrz nějaký ten šátek/masku, či jinou ochranu tváře, napomáhá mlžení jednak plastového štítu před očima a tím i samotných brýlím na nose. Výsledkem je časté odklápění štítu, aby se odmlžily brýle a samotný štít, což ale vede k ochladnutí brýlí a následném rychlému zamlžení v momentě, kdy štítek zase zaklopíme. No, celkem patová situace.

Nicméně, když je venku hezky, třeba 13 stupňů a víc, je to celkem OK, brýle se nemlží a z tohohle úhlu pohledu máme vyhráno… Nicméně stále tu je „hendikep helmy“ v podobě otevřenosti, proudění vzduchu atd., ale o tom tento článek není.

Tento produkt můžete zakoupit zde.

Osobní hodnocení ježdění s otevřenou helmou? No, slušné 4 z 10. Léto pecka, podzim/zima a jaro nic moc.

 

Vyklápěcí helma

Vyklápěcí helma
Foto: Bonmoto

Otevíratelná helma, známá jako vyklápěcí (překlápěcí). Moje aktuálně nejdéle používaná helma. Manipulace s helmou, hlavně když byla nová, byl opravdu opruz. Téměř pokaždé, než se mi tedy dostatečně omačkaly bočnice, jsem si brýle při nandávání nějak shodil, nebo minimálně na čumáku přerovnal. Nicméně, jakmile se bočnice trochu omačkaly, začalo to být OK a dneska se helmou a brýlemi skoro neperu. Ale… V průběhu sezóny jsem byl nucen vyměnit obroučky brýlí a do současné helmy se mi moje nové brýle nevejdou. Samozřejmě jsem s sebou do optiky helmu netahal, a tak mám aktuálně celkem zásadní problém – sluneční clona, co je integrovaná v helmě, mi při každém vysunutí, brýle posune. Není možné si nijak upravit „nasazení“ helmy, jelikož polstrování už je vymačkané podle hlavy, takže vždycky po čase sklouzne helma do své „staré“ pozice a clona se opře o brýle. Arghhh…

Co se týká mlžení brýlí při chladném počasí, jsem zatím asi nejvíce spokojený. Proudění vzduchu, společně s několika (v mém případě dvěma) uzavíratelnými otvory dodává možnost (i při kompletně uzavřené helmě) slušně mlžení eliminovat. Regulace průchodu vzduchu je super, brýle se díky tomu potí opravdu minimálně. Takže nebýt výměny obrouček, je to za mě asi nejlepší volba. 

Tento produkt můžete zakoupit zde.

Hodnocení tedy za mě krásných 7,5 z 10. 

 

Integrální helma

Integrální helma
Foto: Bonmoto

Integrálka. Pevná helma, nasazovaná přes hlavu, je postrach všech lidí, co brýle potřebují. Při každém oblékání musíte sundat brýle, nasoukat květák do blembáku a teprve pak začíná ten správný boj. Nedej bože, pokud máte pod integrálkou ještě čepičku a nebo kuklu. To pak garantuju, že máte na chvíli o zábavu postaráno! Boj s bočnicí v helmě, která Vám nedovolí si nožičky brýlí pořádně zastrčit za ucho a nedej bože si je ještě jinak urovnat. Omačkané uši, otlačená hlava a pokřivené brýle na nose. Jezdil jsem s integrálkou dobré 4 měsíce v kuse, vyzkoušel minimálně 5 různých značek a vím, že jako člověk závislý na brýlích, už nikdy více! Integrálka je sice super helma, nacpete do ní pohodlně headset, téměř do ní nefouká, je možné jí všelijak „tunit“ a mít z ní opravdu radost, ale pro mě je bohužel nepoužitelná. 

Smekám před každým jezdcem, který jezdí s brýlemi v integrálce a zmákl, nebo se naučil ten správnej grif na to nadat brýle pod helmu, já to nedal a soudě podle různých fór, v tom nejsem zdaleka sám. 

Tento produkt můžete zakoupit zde.

Hodnocení za mě 6,5 z 10. 

 

Závěrem? 

Zkoušet, zkoušet, zkoušet…Nejsem ženská, nemám rád nákupy, ale do obchodu to chce vyrazit s klidně dvěma páry brýlí, pokud máte třeba náhradní, vyzkoušet oba dva a nebát se zkusit víc značek. Je to na začátku otrava, ale výsledek bude vždycky lepší, než když vezmete první, která Vám na hlavu sedne. Nezapomeňte si pořádně vyzkoušet, jestli můžete použít sluneční clonu a jestli Vám o ní brýle neškrtají. Doporučuji si s sebou vzít i čepičku/kuklu, kterou hodláte používat, zkouška Vám zabere 1 minutu navíc a ušetří balík peněz, kdyby náhodou pak helma neseděla. Nezapomeňte, jakmile s helmou z obchodu odejdete a nasadíte si ji na hlavu, už je Vaše a vrácení helmy, která Vám „nesedí“, no co si budeme povídat, moc obchodníků to u nás nedělá…

 Jedné stopě zdar a skútrům zvlášť!

REAGOVAT

Vyplňte komentář
Prosíme, zadejte své jméno