Timmelsjoch – High Alpine Road

0
Timmelsjoch
Foto: crosspoint.tirol

Je prosinec a počasí venku vybízí spíše k posezení v teplém obývacím pokoji než k projížďce na skútru. Když už ale naše skútry pochrupují v teplých garážích a čekají na vánoční dárky v podobě nanokosmetiky, můžeme volný čas využít například k naplánování skvělého výletu.

Jedna z destinací nabízejících širokou škálu zábavy od sportovních aktivit až po meditaci je bezesporu Timmelsjoch a k němu vedoucí vysokohorská alpská silnice. Cesta k Timmelsjoch má svůj začátek kousek od rakouského Söldenu v městečku Hochgurgl a dovede vás až na rakousko-italský hraniční přechod Passo del Rombo. Celá její trasa se proplétá úžasnou alpskou krajinou a po cestě vám nabídne několik zastavení. Můžete se sem vypravit jen tak autem, nebo si naložit svůj skútr na dodávku a vzít ho s sebou. Ať už zvolíte jakoukoliv z variant, tenhle výlet určitě stojí za to.

Timmelsjoch
Foto: tougetour.com

Na Timmelsjoch se dostanete sjezdem z motorové silnice A12 na Ötztal. Odtud je to sice na vysokohorskou silnici ještě kus cesty, ale zábava může začít už tady. Kousek za sjezdem se můžete zastavit v zábavním parku Area 47. Jméno tento park získal podle 47. zeměpisné šířky, na které leží, a můžete si zde užít spoustu zábavy. Od května do října zde můžete jezdit na kánoích a raftech, můžete si vyzkoušet lezení a navštívit lanový park, nebo se prostě jen osvěžit na koupalištích o plochách 20 000 m2 a 7 000 m2. Je zde také off-road park, kde je možné si zařádit v buginách Polaris nebo na e-motocyklech KTM.

Timmelsjoch
Foto: tyrolsko.cz

O několik kilometrů dál směrem na Ötztal stojí za návštěvu přírodní koupací jezero Piburger See. Pokud zrovna nemáte na koupání náladu, můžete se podívat do nedalekého tyrolského Tower muzea. Místní expozice zachycuje život od středověku až po dnešní den.

Timmelsjoch
Foto: oetztal.com

Pokud patříte mezi fanoušky historie, určitě stojí za zastávku také vesnička Ötzi, která je o několik dalších kilometrů blíž k Ötztalu. Tady se v letních měsících můžete vrátit o 5 000 let zpátky do doby kamenné a představit si tak, jak drsný byl život bez moderních vymožeností (například bez skútrů). Při tak velkém časovém posunu vám určitě vyschne v krku a zastávka v pivovaru Ötztaler bude velmi lákavá. Určitě ji můžeme doporučit, ale nezapomeňte se předem objednat.

Timmelsjoch
Foto: oetztal.at

Dál po cestě vás potom ještě čeká Längenfeld, kde najdete Aqua Dome, který je považován za nejlepší wellness resort v Alpách. Na trase k Timmelsjochu potom ještě pojedete přes Sölden, město proslavené nabídkou sportovního vyžití. Ze Söldenu už je to jen co by kamenem dohodil do Zwieselsteinu a odtud do Hochgurglu.

V Hochgurglu začíná bezpochyby nejhezčí část naší trasy, a to vysokohorská alpská silnice Timmelsjoch, která na své délce téměř 8 km nabízí spoustu zatáček, úchvatných výhledů a zajímavých zastavení. První zmínka o názvu Timmelsjoch pochází už z roku 1241 a tato cesta byla historicky velice důležitá, neboť byla nejkratší obchodní spojnicí mezi údolím řeky Inn a městem Meran. Během středověku zajistila vzkvétání místního obchodu. Dnes už zde povozy se sádlem ani s octem nepotkáte, ale úžasná majestátnost Alp zůstává. Pojďme se na tuto silnici podívat trochu zblízka.

Jak už jsme zmínili, začátek cesty je v městečku Hochgurgl a hned první zastavení se nachází po necelém kilometru – Cross Point Tirol. Najdete zde restauraci, dobíjecí stanici a motocyklové muzeum. Toto muzeum je nejvýše položeným muzeem v Evropě. Leží ve výšce 2 175 m. n. m. a na ploše 3 000 m2 uvidíte přes 300 motocyklů od více než 100 značek. Najdete zde klasické motocykly i kuriozity. Výstava mapuje historii motocyklů od jejich počátků v roce 1894.

Timmelsjoch
Foto: crosspoint.tirol
Timmelsjoch
Foto: crosspoint.tirol

Další zastávkou je Smugglers landmark, která připomíná dobrodružný život pašeráků v průběhu dlouhé existence této významné stezky. Pak už vás čeká nerušená cesta až téměř k hraničnímu přechodu Passo del Rombo. Zde vás přivítá Pass muzeum. Kromě výjimečné architektury zde najdete veškeré informace o Timmelsjochu a vysokohorské alpské silnici.

Timmelsjoch
Foto: museum.hinterpasseier.it

Timmelsjoch bohužel není možné navštívit kdykoli. Jedná se o silnici položenou ve vysoké nadmořské výšce a je proto sjízdná pouze za dobrého počasí. Bývá otevřena od jara do podzimu, ale otevírací doba se může lišit dle aktuálních sněhových podmínek. Doporučujeme plánovat cestu spíš na léto, kdy závěje přece jenom hrozí o něco méně. Je také potřeba mít na paměti, že průjezd je zpoplatněn. Poplatek zahrnuje průjezd rakouské i italské části silnice. Cena je pro motocykly o trochu nižší než pro auta. Lze také požádat o nižší sazbu pro skupinu čítající více než 10 motorek.

Ať už se rozhodnete projet tuto silnici na dvou nebo na čtyřech kolech, přejeme vám šťastnou cestu. Určitě to bude nezapomenutelný zážitek.

REAGOVAT

Vyplňte komentář
Prosíme, zadejte své jméno