Skútr škola: Vše vypadá jednoduše do doby, než si to člověk vyzkouší

0

Další povedené kurzy Skútr školy máme za sebou, a proto nabízíme malé ohlédnutí. Podle předpovědi mělo být nedělní počasí jako malované. Ovšem jak už je zvykem, bylo tomu právě naopak. Naštěstí pro pořádání kurzů nějaký ten deštík či mokrá plocha nevadí a tak nám nic nebránilo pustit se do práce. 

Na začátku kurzů se vždy účastníků ptáme na předchozí zkušenosti a obavy. Zkušenosti bývají různorodé, někdo má naježděných tisíce kilometrů ročně, někdo teprve pár stovek, ale co bývá totožné jsou obavy. Dovolím si tvrdit, že 99 % účastníků má strach z mokré vozovky a dalších nástrah, které s tím souvisí – koleje, přechody, kostky apod. Až jsme si říkali, že uděláme speciální kurzy na mokré výcvikové ploše. Ostatní obavy se týkají například manévrů v minimální rychlosti, obav z náklonů a mnoho dalšího. Nikdo se za nic nestydí, protože od toho jsem tady. Vždycky říkáme, že i kdybychom tady spolu vypilovali jen jednu jedinou věc, může to být právě ta, co vám jednou minimalizuje rizika či jím úplně předejde. 

Pár historek ze života skútristů, něco málo k pravidlům, jak se chovat na ploše a jde se na to. Začínáme pomalejšími úkony, pořádně zahřejeme pneumatiky a přecházíme k rychlejším disciplínám. Každý má možnost si vše několikrát procvičit a následuje individuální zpětná vazba. Během toho všeho panuje parádní atmosféra a zjištění, že i jednoduché manévry jsou pro někoho nestandardní. Všichni parádně spolupracují a pilují, co se dá.

Až u posledního odpoledního kurzu nás chytil ke konci lehký déšť a kdo chtěl, mohl si vyzkoušet manévry na mokrém povrchu. Bylo naprosto ukázkově vidět, že s radami našeho instruktora Jirky z Auto a Motoškoly Zubr, a také trochou odvahy, se mokrého povrchu není třeba bát. 

Osobně musím říct, že nejzajímavější je vždy krizové brzdění. Ve většině případů zjistíme, že skoro nikdo na začátku neřekne – bojím se nebo neumím brzdit. Většina lidí se s takovou situací buď nesetkala nebo to skočilo nehezky.

Dále si řekneme, kdo má a nemá ABS, CBS a jdeme na věc. Zprvu je to opatrné a z pořádného “zahamtnutí” jde respekt. Opravdu často se stává, že když už to někdo pořádně zařízne, nezavře v tom fofru plyn, sice zastaví, ale bojuje se skútrem, který by jel rád dál. Je to častá chyba, kterou vždy po několikátém opakování odstraníme. Každý v praxi zjistí, jak se jeho skútr v takové situace chová, a hlavně vidí svou brzdnou dráhu na přední, zadní či obou brzdách. 

Jsem opravdu pyšný na všechny účastníky, protože je vidět, že i když mají z této disciplíny respekt, jdou do toho, naučí se to a zjistí reálný stav těchto krizovek, ze kterých, pokud k tomu dojde, vyjdou určitě mnohem lépe než před našimi Skútr kurzy.  

Obrovskou zásluhu na tom všem mají i naši parťáci, kluci z Auto a Motoškoly Zubr, kteří mají na starost odbornou část kurzů. 25 let společné instruktorské praxe, osobní přístup a vášeň pro jednu stopu mluví za vše. 

A co na to všechno říkali účastníci kurzu? 

,,Skútr kurz pro mě byl velice užitečný, mohl jsem si vyzkoušet a bezpečně natrénovat situace, se kterými se v běžném provozu nesetkáte. Myslel jsem si, že jezdím dobře, ale Jirka mi ukázal, že se dají ještě některé věci vypilovat, aby to nebylo tak “křečovitý”. 🙂 A hlavně jsem netušil, jaké věci se svým skútrem vůbec dokážu. Kurz bych dal pro začátečníky jako povinný a pro ostřílené jezdce, co už nějakou dobu poletují po naší krásné zemi, vřele doporučuji. Honza” 

,,Pánové, ještě jednou děkuji a rád bych řekl pár slov o kurzu. Největším přínosem byla příležitost zjistit v praxi, co člověk nezvládá. Úkoly typu slalomová jízda, jízda v kruhu či opisování osmičky mohou vypadat jednoduše jen do té doby, než se do toho člověk skutečně pustí. A potom možná zjistí, že v tom či onom má ještě rezervy. A od toho jsou přítomni páni instruktoři, kteří dokáží kvalifikovaně poradit. Nízký počet účastníků navíc zaručuje, že každý dostane dostatek prostoru. Rozhodně to nebylo promarněné odpoledne, ale užitečně strávené dvě hodiny, ze kterých jsem si něco skutečně odnesl. Jirka” 

,,S kurzem jsem byla spokojená! Dozvěděla jsem se užitečné rady ohledně ježdění v zatáčkách, kam směřovat pohled a spoustu dalších věcí. Kromě toho jsem si vše mohla také vyzkoušet. Zkusila jsem si různé manévry se skútrem – zastavit v určitém místě, slalom, osmičku, úhybný manévr při vyhýbání překážky. Do kurzu bych ještě zařadila více řešení krizových situacích, jako je například jízda na štěrku nebo na mokré vozovce. Jinak mohu kurz doporučit. Bára” 

Projekt Skútr škola tedy sklízí úspěch, za což jsme velice vděčni všem účastníkům. Další termíny již brzy vyvěsíme na Facebooku Skútrmagazínu. 

Veškeré informace o kurzech, kontakty a další podrobnosti najdete na našich stránkách www.skutrskola.cz

REAGOVAT

Vyplňte komentář
Prosíme, zadejte své jméno