Povinná a doporučená výbava nejen v ČR. Víte, kde musíte mít dvoje dioptrické brýle?

0

Ať už jezdíte kolem komína, nebo pořádáte okružní výlety, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Nejčastějším nešvarem bývá lékárnička, jejíž obsah bývá nedostatečný nebo prošlý, proto je nutné sem tam zkontrolovat položku po položce, zda vám něco náhodou už neexpirovalo. Jedna věc je, že v případě nehody nebudete schopni poskytnout základní ošetření zraněných, druhá, že vám hrozí pokuta až 2 000 Kč za nekompletní povinnou výbavu.

V rámci povinné výbavy by vám tedy neměla chybět hlavně lékárnička a reflexní vesta. Dvě velice skladné věci a bezesporu se vejdou pod sedlo či do jiných úložných prostor skútru. Součástí lékárničky by měl být hotový obvaz s polštářkem, hotový obvaz se 2 polštářky, obinadlo škrtící pryžové a rukavice, opět pryžové latexové. Vše jedenkrát. Motolékárničku můžete zakoupit například na benzínové stanici nebo si jednotlivé části dokoupit zvlášť, například v lékárně, možná dokonce ušetříte i nějaký ten chechták

To je povinná výbava, ale není na škodu se trochu dovybavit, a být připraven na mimořádné události. Výbavu lze obohatit ještě třeba o defekt sprej, který vám umožní provizorně opravit pneumatiku, sadu na opravu prasklého lanka, sprej na řetěz, nářadí na drobné opravy, jednu žárovku od každého druhu, čelovku, výstražné světlo a jednu náhradní pojistku od každého druhu

Nezapomeňte, že kromě povinné výbavy musí mít řidič při kontrole u sebe především řidičský průkaz, dokumenty ke skútru a doklad o pojištění (zelenou kartu). V případě dopravní nehody doporučujeme vozit i formulář o dopravní nehodě, který je zdarma ke stažení na stránkách Ministerstva dopravy nebo pod tímto odkazem.

Jelikož se nás často ptáte na různé podmínky a pravidla i při cestování do zahraničí, přikládáme výčet pár zemí, kde se složení povinné výbavy pro motorkáře s ohledem na to naše liší. Vídeňská úmluva sice stanovuje povinnou výbavu vozidla podle registrační značky a země, na níž je registrována, přesto by bylo dobré se seznámit s předpisy jednotlivých zemí a nepokoušet osud a náladu policistů. Čekají nás takové pikantnosti, jako například to, že ve Španělsku musíte mít dvoje dioptrické brýle, nebo že v Belgii musíte coby motorkář nosit předepsané oblečení.

Belgie

  • Motocyklisté musí nosit ochranný oděv (od výkonu 50ccm), tj.: rukavice, bunda s dlouhými rukávy, kalhoty s dlouhými nohavicemi a boty s ochranou kotníků.

Francie

  • Přilby motorkářů musí mít reflexní prvky podle předpisu ECE 22-04 odstavec 6.16. Helmy schválené francouzskými orgány bez reflexních samolepek můžete použít.
  • Řidiči motorových vozidel a motorkáři musí mít alcotester ve svém dopravním prostředku, ale žádná pokuta nebude uložena, pokud ho během silniční kontroly nemohou ukázat.
  • Jsou zakázány sluchátka na poslech hudby a handsfree sady do ucha u cyklistů, motorkářů, řidičů čtyřkolek a řidičů motorových vozidel.
  • Řidiči motocyklů a skútrů jsou povinni mít speciální motorkářské rukavice a helmu.

Itálie

  • Cyklista nebo motorkář, který jede po komunikaci za snížené viditelnosti nebo v tunelu, musí mít oblečenou reflexní vestu.

Řecko

  • Není tolerována hands free sada do ucha.

Španělsko

  • Řidič, který nosí dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, s sebou musí mít ještě jedny náhradní.
  • Reflexní vesta je povinná pro každého ve vozidle.

Ať už tedy cestujete jen v rámci České republiky nebo se vydáváte za kopce, je vždy lepší dodržovat platné předpisy a mít s sebou raději něco navíc, co poslouží buď vám, nebo třeba zachrání někoho jiného.

REAGOVAT

Vyplňte komentář
Prosíme, zadejte své jméno