Parkování na chodníku? Dejte si velký pozor

0

Jednou z nesporných výhod jednostopých vozidel je naprosto bezproblémové parkování ve městě. No a jelikož tento benefit výrazně ovlivňuje naše nákupní chování, není na škodu si připomenout i zákonem daná pravidla právě zmíněného parkování jednostopých vozidel. 

Když se budeme bavit o hlavním městě, máme zde čtyři parkovací zóny rozdělené podle barev – modré, fialové, oranžové a zelené. V každé z těchto zón platí jiné nařízení a předpisy, kdy nás po jejich nedodržení čeká pokuta – v horším případě odtah. Nás skútristy ovšem dané předpisy těchto zón alespoň z pohledu povolení a cen trápit nemusí, jelikož jednostopá vozidla mohou parkovat v rámci všech čtyř zón zcela zdarma

Současně s tímto benefitem bychom ale měli dodržovat platná pravidla, tedy parkovat jednostopé vozidlo jako auto. Takže náš skútr by měl stát jen na vozovce a to totožným způsobem jako vedle stojící automobil, tzn. s ohledem na přechody, křižovatky apod. Nicméně jednostopá vozidla mají kromě parkování zdarma ještě jeden benefit oproti autům, totiž, že mohou stát i kolmo mezi parkujícími automobily nebo šikmo

No a pak zbývá snad už jen oblíbený chodník, tedy parkování skútru či motorky na chodníku. Tady je třeba dát si pozor, jelikož pravidla silničního provozu v tomto případě na jednostopá vozidla pohlížejí jako na běžná motorová vozidla, což v praxi znamená, že skútr či motorka na chodníku parkovat nesmí, podobně jako třeba auto. Jelikož je ale tento způsob parkování ve městě poměrně rozšířený, mnohým se může zdát, že je také povolený. Takže znovu, pravidla silničního provozu toto jednostopým vozidlům neumožňují!

Pokud už vidíme skútr či motorku na chodníku, v drtivé většině případů stojí tak, aby nepřekážel chodcům. Současný problém snad všech měst je velké množství automobilů na straně jedné a nedostatek parkovacích míst na straně druhé. Skútr se vejde i tam, kam by se auto nevešlo, ale pokud už ani mezi stojícími automobily nenajde skútrista místo a zaparkuje na chodník, přicházejí na scénu zatím vcelku tolerantní policisté, kteří alespoň prozatím nevystavují na skútry pokuty jak na běžícím páse. 

Pokud už taková pokuta za nepřekážející skútr či motorku někde bokem na chodníku přijde, nezbývá než se dohadovat o tom, zda policie jen dělá svou práci, či tam někomu takhle zaparkovaný skútr překáží a jednoduše pije krev. Ať je to tak nebo tak, buďme rádi, a to i ti, kteří to na chodník dají ¨slušně¨ , že těch výhod v rámci parkování skútrů je stále hodně!

REAGOVAT

Vyplňte komentář
Prosíme, zadejte své jméno