Obliba skútrů roste: provoz je levný, odpadají kolony a parkování

0
Kymco
Kymco PEOPLE S

Města se neustále potýkají se stále zhoršující se dopravní situací. Automobily stojí v kolonách, MHD bývá přecpané, a na kole či koloběžce to není zrovna komfortní. Výkonný ale nenáročný motor s nízkou spotřebou, dobrá ovladatelnost a hlavně příznivá cena. To jsou nesporné výhody skútrů, které už dávno nejsou jen prostředkem pro rychlou přepravu v ulicích velkých měst, ale dá se s nimi díky jejich modernímu zpracování vyrazit i na delší trasu. Oproti jiným typům městské dopravy nabízí mnoho výhod. 

Pořizovací cena a provozní náklady 

Na trhu je řada různých značek nabízející desítky modelů. Každá z nich má své DNA” a najde si svého zákazníka. Vybírat můžete na základě několika skutečností. Jako je vzhled, cena, praktičnost, objem a mnoho dalšího. Nový skútr pořídíte již od desítek tisíc korun. 

Nespornou výhodou skútrů nejsou jen nízké pořizovací náklady, ale hlavně velmi přijatelná spotřeba. Máme vodou a vzduchem chlazené modely. Vodou chlazené modely mají spotřebu pod 2,5 litru / 100 km. Modely chlazené vzduchem mají spotřebu o něco vyšší, ale pořád se vejdeme pod 3 litry / 100 km” vysvětluje brand manager značky Peugeot Jiří Kružík. 

Jízda jedna báseň

Skútr oživíte nastartováním a vyrazíte hned po otočením plynu. Bez nutnosti řazení plynule proplouváte ulicemi a míjíte stojící kolony automobilů. MHD je určitě velice efektivní způsob dopravy, ale na skútru získáte svobodu. Nemusíte docházet na zastávku, čekat na spoj a stát například v přeplněném metru či autobusu. 

Parkování bez problému 

Stále zhoršující se problém s parkováním zaznamenává řada měst. Vznikají zóny, které ovšem mnohdy neplní svůj účel. Řešením může být právě skútr. Běžně vidíme stroje zaparkované v různých částech vozovky či chodníku. Ohledně parkování skútru na chodníku by se dalo dlouze polemizovat, ale berme to prakticky. Strážník by musel mít hodně špatnou náladu, aby skútr stojící na kraji chodníku a neomezující chodce pokutoval, když takto zabere mnohem méně místa a nezabírá stání pro automobil. Tím se váš komfort zvyšuje, protože víte, že před domem naskočíte na stroj, propletete se stojící kolonou a v cíli “kdekoliv” zaparkujete a jdete dál. 

Moderní výbava 

Na stále stoupající popularitu skútrů reagují i výrobci příslušenství. Nabízí se řada moderních oděvů, chránících prvků a doplňkového sortimentu. Základní předepsanou výbavou je helma. Jestli si vyberte otevřenou nebo uzavřenou helmu je na vás. Šetřete jinde, ale pokud možno ne na helmě. Ve většině obchodů vám ovšem doporučí i rukavice, kalhoty, boty a nějakou tu bundu s ochrannými prvky k tomu. Jestli budete jezdit jen s helmou “na itala” je vaše rozhodnutí. Ovšem dnes najdeme opravdu moderní oblečení na různé druhy počasí od parných dnů až po ty sychravé či zimní. 

Praktičnost je na místě

Skútr je ve městě oproti motorce bezesporu praktičtější. Nabízí úložný prostor pod sedlem, který může u větších modelů pojmout i dvě helmy nebo kombinaci helma – nákup, helma – bunda, atd. Když dorazíte do cíle, vše uložíte a jdete směle dál. Pokud máte skútr s menším úložným prostorem nebo prostor u většího nestačí, můžete namontovat topcase, tedy kufr za sebe. U některých skútrů najdete i háček, pomocí kterého můžete před kolena pověsit třeba tašku. I tak malý stroj nám tedy nabízí poměrně hodně prostoru. 

Honda Forza

Bezpečí

Mnoho lidí argumentuje tím, že mají zkrátka strach. Bezesporu je zde při nehodě větší riziko úrazu než v automobilu, ale vše se dá eliminovat. Stroje jsou dnes vybaveny nejmodernějšími bezpečnostními technologiemi. Bezpečnost zajistí i výrobci vybavení, kteří nabízí špičkové produkty. Jízdou na skútru, navíc získá řidič mnoho užitečných poznatků, které většina lidí v autě nevnímá. Začnete například mnohem více předvídat. Zkrátka se naučíte mít oči na stopkách, k čemuž přispívá i to, že nemáte možnost většího rozptýlení, jako je mobilní telefon, rádio, jídlo za jízdy, atd. Plně tedy vnímáte jízdu. Když tedy srovnáme zodpovědného a vybaveného řidiče skútru s cyklistou, nebo jezdcem na koloběžce a představíme si možná rizika úrazů, je poměrně jasné, kdo má navrch. 

Komunita stejných nadšenců

Pokud vás zajímá jen efektivní cesta z bodu A do bodu B, skútr bude dokonalý pomocník. Existuje ale spoustu nadšenců, pro které tento stroj znamená víc. V České republice je řada komunit, které se dělí dle značek, modelů nebo krajů. K tomu probíhají i pravidelné srazy a spanilé jízdy se stejnými nadšenci.

Zkrátka obliba skútrů roste. Za přijatelné peníze získáte nejen individuální dopravní prostředek s nízkými provozními náklady, ale také svobodu cestování. Nemusíte čekat na spoj, stát v koloně automobilů nebo doufat, jestli bude jeden ze sdílených dopravních prostředků někde ve vašem okolí. Než si pořídíte vlastní stroj, máte možnost si jízdu osahat. Nabízí se řada půjčoven a prodejci pořádají speciální akce. Do ulic se také dostávají elektrické skútry, které si půjčíte skrze mobilní aplikaci. Ovšem výrobců běžných skútrů je řada, jednou ze stálic jsou i legendární skútry francouzské značky Peugeot

REAGOVAT

Vyplňte komentář
Prosíme, zadejte své jméno