Jízda v zimě. Má vůbec smysl přezouvat? Je povinné mít zimní pneumatiky?

0

Zimu od zimy je v provozu čím dál víc skútrů. Velkou oblibu jednostopých vozidel potvrzují nejen oficiální čísla SDA, ale i naše oči samotné. Zkrátka nelze si nevšimnout toho, že se nejen městy prohání stále větší množství skútrů, a to v jakémkoliv ročním období. Aby byla jízda bezpečná ve všech těchto podmínkách, je dobré mít kvalitně obuto.

Jak se ale vyznat v dnes již velkém množství pneumatik na skútr? Jakého vybrat výrobce? Měli bychom volit spíš gumy sezónní, nebo celoroční? Přezouvat tovární pneumatiky? Má vůbec smysl přezouvat? Je povinné mít zimní pneumatiky? Zas tak těžké to není a my vám s tím rádi poradíme.

Začněme ale zásadním připomenutím. Na rozdíl od automobilů nemají řidiči jednostopých vozidel povinnost používat pro jízdu v zimě zimní pneumatiky!

Přezouvání továrních pneumatik při zakoupení nového skútru pro běžný způsob jízdy význam nemá. Většina renomovaných výrobců své skútry obouvá do kvalitních pneumatik značek Pirelli, Bridgestone apod., které zajistí požadovanou bezpečnost, výdrž i kvalitu. Pokud tedy jezdíte pouze sezónně, pneumatiky nechte tovární, až přijde čas je vyměnit, kvůli opotřebení, což může být klidně až po několika letech, začněte vybírat nové. 

Vyměnit gumy za nové byste měli nejpozději v případě, že hloubka dezénu již dosáhla 1,6 mm (1,0 mm do 50 cm³) popř. je-li pneumatika za hranicí svého maximálního stáří (napoví údaj DOT na pneu). Čekat na tyto hraniční hodnoty se ovšem nemusí vyplatit a výměnu pneumatik byste měli vždy raději řešit s předstihem. 

Cena nových pneumatik s příkladovým rozměrem 120/70-15 (přední) / 140/70-14 (zadní) se pohybuje v rozmezí cca 1 500 Kč až 3 500 za kus a vybírat lze z řady výrobců: Continental, Pirelli, Michelin, Metzeler, Bridgestone nebo Dunlop. Při výběru konkrétních pneumatik se řiďte selským rozumem, jde o vaše zdraví. Takže brát ty nejlevnější neznamená, že máte vyhráno nebo, že skútr položíte v první zatáčce. Zkrátka cena 1 500 nebo 3 500 Kč neodráží pouze jiné logo výrobce na bočnici… Správnou volbou by za nás mohla být třeba zlatá střední cesta. 

Pokud jezdíte celoročně (bez jízdy na sněhu a náledí) vlastnosti sezónních pneumatik koncipovaných povětšinou na letní sezónu ztrácí svou přirozenou účinnost. Samozřejmě v nich zimní sezónu odjezdit můžete, pokud budete dostatečně opatrní a budete brát ohled na menší přilnavost, ale není na škodu se trochu pojistit. Příkladem mohou být oblíbené pneumatiky Michelin CITY GRIP WINTER, které vám během zimního období zajistí lepší bezpečnost a odolnost. Zkrátka, pokud jezdíte celý rok, vzhledem k vaší bezpečnosti se jedná jen o drobnou investici.

REAGOVAT

Vyplňte komentář
Prosíme, zadejte své jméno