Jak zajistit, aby vám během zimních cest nebyla zima?. Vyhřívané rukojeti, teplé rukavice nebo návleky?

1

Jízda v zimě nemusí být všem zcela příjemná, ale dá se na ni připravit a řádně se jí přizpůsobit tak, aby se například každodenní dojíždění do práce stalo o něco snesitelnějším, i když jsou teploty velmi nízké. Nejedná se však jen o zimu jako takovou, protože není výjimkou, že se třeba v říjnu můžeme v ranních hodinách běžně setkat s přízemními mrazíky a ty nás mohou překvapit klidně i v dubnu nebo květnu následujícího roku. Pokud na skútru jezdíte celoročně, výbava zohledňující mrazivé období vás bude provázet klidně i půl roku.

Jak se tedy na jízdu v zimě připravit? Základem všeho je odpovídající vybavení, ze kterého si v tomto článku představíme: vyhřívané hefty, rukavice a sloní uši (návleky na řídítka). Sice to všechno můžete kombinovat dohromady, ale jednak je to zbytečná investice a za druhé asi nechcete po příjezdu riskovat varhánky a spařené ruce marinované ve vlastní šťávě, jen proto, že jste hrdým majitelem vyhřívaných heftů, super teplých rukavic a to vše máje ještě navíc pěkně schované ve sloních uších 🙂 

Vyhřívané hefty jinak také vyhřívané rukojeti jsou skvělým doplňkem, který sice nutně nepotřebujete ale když ho pořídíte, nebudete bez něj chtít jezdit. Pořídit se hefty dají u prémiovějších modelů v ceně skútru, nebo si je můžete zvolit jako příplatkový doplněk. Například pro skútr Honda Forza 350 stojí originální sada vyhřívaných rukojetí, montážní sady a lepidla rukojetí zhruba 9 000 Kč vč. DPH. Pořídit můžete ale i neoriginální sadu, která se pohybuje od 2 400 do cca 3 000 Kč. Pokud jste zruční, sadu si zvládnete namontovat sami, nicméně svěřit se do rukou odborníků není nikdy na škodu. 

Pokud se Vám nechce do vyhřívaných rukojetí, máte stále ještě několik možností, jak své ruce udržet v teple i během mrazivých cest. Řešením jsou zimní rukavice na motorku, které můžete vybrat ve variantě s vyhříváním, nebo bez něj. Rukavice většinou disponují membránou, podšívkou, dvojitými vrstvami nebo izolací. Takové rukavice bez výhřevu pořídíte v rozmezí 1 500 Kč – 5 000 Kč. Ve variantě s výhřevem v rozmezí od 2 700 – do cca 6 000 Kč. Zde naopak získáme komfort v podobě několika režimů výhřevu a výdrží až 4h podle typu zvoleného programu a v závislosti na okolních podmínkách. 

Další možností jak si zajistit tepelný komfort je pořízení sloních uší, tedy návleků na řidítka. Ty nabízí například nejznámější italský výrobce doplňků pro motorky a skútry Tucano Urbano. Univerzální návleky mají vnější část vyrobenou z neoprenu, tepelnou výplň zajišťuje umělá kožešina a otvor lze upravit na vaši ruku, díky čemuž nebude do návleků za jízdy foukat. Ač se toto řešení někomu nemusí líbit, fungují opravdu skvěle. Cenově se u této varianty pohybujeme okolo 1 500 Kč, což je poměrně dobrá cena a pokud si k tomu pořídíte lepší zateplené rukavice, úspěch je zaručen.

Posledním doplňkem mohou být ještě kryty řídítek z plastu, které lze pořídit i v čirém provedení, což zajistí, že váš stroj nebude hyzdit další nehezký komponent. Kryty řídítek nemá smysl kombinovat s návleky, ale třeba s vyhřívanými hefty nebo rukavicemi to už smysl dává. Pořízení krytů vás samozřejmě nezahřeje, ale ten největší nápor studeného vzduchu nebude cílit primárně na vaše ruce. Pokud tedy volíte vyhřívané hefty nebo rukavice s výhřevem či bez, plastové kryty řídítek jsou takovou třešničkou na dortu. Pořízení tohoto doplňku vás vyjde zhruba na 2 700 Kč a montáž zvládnete bez problému svépomocí. 

1 KOMENTÁŘ

  1. Super článek! Moc díky za přehled různých možností. Během měsíce budu mít novou Forzu 350, takže toto téma bude aktuální(a pak víc na podzim). Neobjednal jsem si ještě vyhřívané hefty s tím, že si je dokoupím na podzim. Po přečtení článku ale váhám, jestli si to hefty vůbec pořídit. Co je podle Vás nejpraktičtější(a ideálně i nejekonomičtější) kombinace pro dojíždění cca 30km do práce? Možná vyhřívané hefty, sloní uši a letní rukavice(ať nemusím kupovat dvoje rukavice)?

REAGOVAT

Vyplňte komentář
Prosíme, zadejte své jméno